Nabożeństwa majowe

O NABOŻEŃSTWACH MAJOWYCH I 
NOWYM WEZWANIU W LITANII LORETAŃSKIEJ 
- MATKO MIŁOSIERDZIA
MB Milosierdzia

Nabożeństwa majowe (zwane potocznie "majówkami") to nabożeństwa odprawiane w maju ku czci Matki Bożej, podczas których odśpiewuje się "Litanię Loretańską" i modlitwę "Pod Twoją Obronę" oraz wysłuchuje się tzw. czytankę, czyli naukę dotyczącą Maryi lub innej tematyki. Podczas nabożeństwa trwa wystawienie Najświętszego Sakramentu, którym kapłan na koniec błogosławi wiernych. 

Nabożeństwa majowe w naszej świątyni odbywają się codziennie ok. g. 18,30 (po Mszach św. o g. 18,00). Z kolei w majowe środy będziemy kontynuować tzw. "osiedlowe majówki". Najbliższa odbędzie się w środę 30 maja o g. 20,00 przy nowo poświęconej kamiennej figurze Matki Bożej przed klasztorem sióstr. Na majówki przychodzimy ze świecami.

majowka 2012r

Nabożeństwa majowe to spotkanie z Matką Boga i z Nim samym, to wyjątkowa okazja, by przez modlitwę, wyśpiewane pieśni, przez cichą osobistą rozmowę zawierzyć Matce Bożej własne sprawy, ukazać zasupłane problemy, złożyć u Jej stóp całą swoją niedolę. Ona z matczyną miłością i zatroskaniem przedstawia je swojemu Synowi i Jego Ojcu, by wyjednać łaskę i miłosierdzie, które przez Nią spływają na tego, kto Jej zaufał. Matka Boska jest najpewniejszą drogą ich otrzymania.

Więcej nt. historii nabożeństw majowych i "Litanii Loretańskiej" można przeczytać, "klikając" TUTAJ.

Matko Milosierdzia

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w XI 2014 roku zezwoliła, by w Polsce w "Litanii do Najświętszej Maryi Panny", zwanej "Litanią Loretańską", mogło być dodane wezwanie: "Matko Miłosierdzia". Należy je umiejscowić po wezwaniu: "Matko Łaski Bożej". By dowiedzieć się więcej o powodach ww. decyzji watykańskiej konkregacji, "kliknij" TUTAJ. Natomiast jeśli chcesz przeczytać bardziej szczegółowe informacje nt. Maryi jako Matki Miłosierdzia (m.in. o odniesieniach biblijnych i teologicznych do tego tytułu, o kulcie i ikonografii w Kościele), "kliknij" TUTAJ.

Poprawiony (poniedziałek, 28 maja 2018 19:27)

 

dodawanie komentarzy zablokowane.