Adwent AD 2018

ADWENT AD 2018
advent

W niedzielę 2 grudnia rozpoczął się nowy rok liturgiczny w Kościele, a wraz z nim - Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie). Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do nadejścia Pana rozumianego w trzech aspektach: Bożego Narodzenia (pamiątki pierwszego przyjścia - Wcielenia); końca czasów i ostatecznego przyjścia Jezusa Chrystusa; i wreszcie jako swego rodzaju jednostkowy "koniec świata", jakim jest śmierć każdego z nas - czyli upragniona godzina spotkania z Umiłowanym. Warto czas Adwentu 

Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym - zwłaszcza w Polsce - są Roraty. Nazwa "roraty" pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu - "Rorate coeli" (Niebiosa, spuśćcie rosę) wyrażającej tęsknotę za nadejściem Pana. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie, jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela.

Zachęcamy do licznego udziału we Mszach Roratnich, które w naszej świątyni są sprawowane:
- dla dorosłych w dni powszednie o g. 6,30; 
- dla dzieci w pon., śr. i pt. o g. 16,30.
W czasie Adwentu w dni powszednie nie ma Mszy św. o g. 7,00 rano.

rekolekcjeadwentowe1

I już teraz zapraszamy na rekolekcje adwentowe, które w naszej parafii będziemy przeżywać od niedzieli 9 grudnia. Wygłosi je ks. dr Wojciech Błaszczyk. Jest to kapłan Archidiecezji Łódzkiej, wyświęcony w 2000 roku. Ma doktorat z teologii dogmatycznej i licencjat z teologii ekumenicznej. W latach 2010-2015 pracował w Boliwii: jako proboszcz parafii p.w. św. Piusa X w Cochabambie oraz wykładowca na Uniwersytecie św. Pawła. Obecnie jest wikariuszem w parafii archikatedralnej w Łodzi. Zapraszamy do licznego udziału!

A dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w naszych parafialnych rekolekcjach lub chcą jeszcze głębiej przeżyć czterotygodniowy okres przygotowania do nadejścia Pana, poniżej podajemy linki do wybranych internetowych rekolekcji adwentowych AD 2018:

- "Nocny Złodziej" powraca - rekolekcje adwentowe z o. Adamem Szustakiem OP stanowiące kontynuację rekolekcji wideo, które powstały w 2012 r. (by do nich przejść, kliknij "TUTAJ").

- "Przygotować Drogę Panu z Maryją, Królową Karmelu"" - rekolekcje adwentowe przygotowane przez Karmelitów Bosych (by do nich przejść, kliknij "TUTAJ").

- "Przekleństwa" - franciszkańskie rekolekcje adwentowe prowadzone przez o. Mateusza Stachowskiego OFMConv. (by do nich przejść, kliknij "TUTAJ").

- "Czy Kościół jest dobry?" - rekolekcje stanowiace odpowiedź na to pytanie poprowadzą ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE (by do nich przejść, kliknij "TUTAJ").

- Maryjne rekolekcje adwentowe z księdzem Piotrem Glasem (by do nich przejść, kliknij "TUTAJ").

roraty1

Adwent, z punktu widzenia liturgii Kościoła katolickiego, można podzielić na dwa okresy: 
- od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
- od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).
W liturgii pierwsze czytania pochodzą z Księgi proroka Izajasza i obrazują wyczekiwanie na przyjście obiecanego Zbawiciela.

Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, a w liturgii dominuje kolor fioletowy. Przy czym okres ten nie jest czasem pokuty w takim wymiarze jak Wielki Post, ale raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania o swoistym charakterze refleksyjnym. Dlatego Kościół zachęca podczas Adwentu do udziału w rekolekcjach oraz przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Także opuszczenie hymnu "Gloria" w Adwencie nie jest wyrazem pokuty, jak w Wielkim Poście, lecz znakiem czekania na nowe zabrzmienie hymnu anielskiego śpiewanego w noc narodzenia Jezusa (Łk 2, 14).

Do tej radości wprowadza nas trzecia niedziela adwentu, która nazywana jest niedzielą Gaudete. W tym dniu szaty liturgiczne mają różowy kolor, zapowiadając tajemnicę wigilijnej nocy. Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi.

roraty2

Najpopularniejsze symbole Adwentu to:

- Świeca roratnia, będąca symbolem Najświętszej Marii Panny, która rodzi Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Marii Panny.

- Cztery świece, symbolizujące 4 niedziele Adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. I świeca jest świecą pokoju, II - wiary, III - miłości, IV - nadziei. Często świece stanowią całość z wieńcem adwentowym - symbolem wspólnoty oczekującej w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie mają również poszczególne elementy wieńca: zielone gałązki - oznaczają życie i nadzieję; świece - światło, nadchodzącą Światłość; okrągła forma wieńca - powracający cykl życia.

- Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Czasem połączony jest z jakimiś pobożnymi zadaniami do wykonania czy sentencjami do przemyślenia w każdym dniu, a dla dzieci - z czekoladowymi słodyczami.

- Lampion adwentowy stanowi rodzaj lampki z umieszczoną wewnątrz świecą lub małą żarówką na baterię, często o ściankach przypominających gotyckie witraże lub sceny biblijne. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. (Mt 25, 1-13).

- Wędrująca figura Matki Bożej, którą zazwyczaj na jeden dzień zabiera po roratach z kościoła do domu to dziecko, którego serduszko - z zapisanymi dobrymi uczynkami wykonanymi dnia poprzedniego - zostało wylosowane przez księdza.

Po więcej informacji nt. znaczenia i historii Adwentu zapraszamy na stronę: brewiarz.pl - by do niej przejść, "kliknij" TUTAJ.

Poprawiony (niedziela, 02 grudnia 2018 02:09)

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież