Zaprzyjaźnij się z przyrodą - dziękujemy za kolejne spotkanie!

DZIĘKUJEMY ZA KOLEJNE SPOTKANIE
Z CYKLU "ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z PRZYRODĄ"
sulejow 15

Dzięki temu nowatorskiemu programowi edukacyjnemu, którego twórczynią i koordynatorką jest niestrudzona Pani Maria Kaczorowska, dzieci m.in. z naszej parafii już szósty rok z rzędu mogą radośnie i pożytecznie spędzić chwile, podczas których milusińscy nie tylko dobrze się bawią, ale i na wiele ciekawych sposobów się kształcą.

sulejow 12

W sobotę 2 VI odbyła się ostatnia przed wakacjami wyprawa z cyklu "Zaprzyjaźnij się z przyrodą". Tym razem spotkanie przebiegało pod hasłem "Czas w las" i miało miejsce w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w miejscowości Koło niedaleko Sulejowa w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego. Na terenie tej Osady znajduje się izba edukacyjna wraz z eksponatami. Osada położona jest na skraju lasu, w pobliżu niej znajduje się ścieżka dydaktyczna i rezerwat lipowy oraz w odległości 5 km Zalew Sulejowski.

sulejow 11

Jest to miejsce o tyle wyjątkowe, że posiada status Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. To oznacza, że zwierzaki, które normalnie żyją na wolności, ze względu na jakieś urazy czy choroby mogą powrócić do zdrowia pod troskliwą opieką fachowców właśnie w odwiedzonej przez nasze dzieci Osadzie.

sulejow 8

I nie ma tu znaczenia, czy potrzebujący pomocy rekonwalescent jest całkiem sporych rozmiarów sarną, czy niewielkim pisklakiem...

sulejow 23

Była to więc niezwykła okazja w tym przyjaznym miejscu do bezpośrednich spotkań z różnymi gatunkami zwierząt, które nie są udomowione i na co dzień trudno jest je zobaczyć z bliska - co sprawiało niesamowite wrażenie zarówno na dzieciakach, jak i na towarzyszących im dorosłych.

sulejow 24 

O tym wszystkim bardzo ciekawie opowiadali pracujący w Osadzie pracownicy, a zwłaszcza jej gospodarz i strażnik leśny - p. Paweł Kowalski, człowiek niezwykły, o wielkim sercu dla zwierząt i z ogromną wiedzą, potrafiący dzielić się nią z niesłychaną pasją.

sulejow 13

Jedną z tych ciekawostek jest to, że każdego roku zwierzęta gospodarskie z Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole są atrakcją Żywej Szopki Bożonarodzeniowej w klasztorze oo. bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim, którą co roku odwiedza tysiące osób. Osada wraz z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt stała się też miejscem realizacji dla różnych stacji telewizyjnych wielu programów o tematyce leśnej i przyrodniczej.

sulejow 3

Te fascynujące historie i ciekawostki z życia Osady i goszczących w niej zwierząt były przedstawiane w tak intrygujący i barwny sposób (np. opowieść o porożach), że... 

sulejow 21

... w pewnym momencie z tych opowiadanych historii "wynurzył się" - jak żywy - przedstawiciel gatunku rogatych, ale dziwne było to, że tylko z jednym rogiem i że dzieci wcale się go nie bały :-)

sulejow 19

Jak każdą wyprawę, tak i tę zakończył pyszny posiłek... spożywany tym razem pod kojącym cieniem namiotu, co przy sobotnim upale, dawało chwilę potrzebnego wytchnienia.

sulejow 18

A skwar tego dnia dawał się we znaki nie tylko gościom, ale i domownikom Osady...

sulejow 25

To były tak wspaniale spędzone chwile, że nie tylko gościom żal było odjeżdżać...

sulejow 2

... ale również zwierzętom trudno było rozstać się z gośćmi; do tego stopnia, że chciały (a przynajmniej pewna koza...) mieć na pamiątkę chociaż zdjęcie z naszymi milusińskimi i ich opiekunami :-) 

sulejow 17

Do zobaczenia po wakacjach!!!

Poprawiony (niedziela, 03 czerwca 2018 23:10)

 

dodawanie komentarzy zablokowane.