W Parafii

Wpisany 16 grudnia 2018, 12:48
21
zbiorka-na-wozek-dla-norbertaZBIÓRKA NA AKTYWNY WÓZEK INWALIDZKI DLA CHOREGO NORBERTA MARZĄCEGO O POWROCIE DO SZKOŁY W niedzielę 23 grudnia po każdej Mszy św. odbędzie się zbiórka do puszek na pomoc dla 14-letniego ministranta naszej parafii, który przy wsparciu swoich Rodziców i...
Wpisany 15 grudnia 2018, 20:31
42
og-parafialne-1612-iii-niedz-adwentu1. Dziś o godz. 18,00 Msza św. i spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania. 2. W przyszłą niedzielę organizujemy po Mszach św. zbiórkę ofiar na zakup aktywnego wózka rehabilitacyjnego dla naszego ministranta Norberta. 3....
Wpisany 15 października 2018, 11:05
272
pometek-prac-przy-renowacji-witrayRENOWACJA WITRAŻY NA PÓŁMETKU  PROSIMY O WSPARCIE DALSZYCH PRAC  Z radością informujemy, że m.in. dzięki ofiarności naszych Parafian oraz Przyjaciół udało się już wykonać prace związane z renowacją i zabezpieczeniem dwóch z czterech witraży w kaplicy...
Wpisany 19 października 2018, 16:27
477
zmiana-terminu-mszy-w-z-owitkoMSZA ŚW. Z MODLITWĄ O UZDROWIENIE POD PRZEWODNICTWEM O. JÓZEFA WITKO  Uwaga! Informujemy o zmianie terminu najbliższej Mszy Św. z modlitwą o uzdrowienie prowadzonej przez franciszkanina o. Józefa Witko OFM. Z przyczyn niezależnych - zamiast 12 XI 2018 -...

W Kościele

Wpisany 15 grudnia 2018, 22:57
6760
komentarze-do-niedzielnych-czyta-bractwa-sowa-boegoIII Niedziela Adwentu - 16.12.2018 r. Pierwsze czytanie: So 3, 14-17 Głośne, energiczne wezwanie proroka Sofoniasza do radowania się wprowadza nas w trzeci tydzień Adwentu. Adwent ze swojej natury jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Jest...
Wpisany 08 grudnia 2018, 09:04
324
info-dot-i-komunii-w-2019INFORMACJE DLA RODZICÓW PIERWSZOKOMUNIJNYCH DZIECI AD 2019  Poniżej umieszczamy aktualizowane na bieżąco informacje dotyczące przygotowań do sakramentu I Komunii Św. AD 2019: Najbliższa Msza św. i spotkanie formacyjne odbędą się 9 grudnia o godz....
Wpisany 04 grudnia 2018, 10:41
366
informacje-dot-sakramentu-bierzmowaniaINFORMACJE DLA KANDYDATÓW DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA Poniżej umieszczamy aktualne informacje dla kandydatów do sakramentu bierzmowania: Następna Msza św. dla kandydatów i spotkanie formacyjne odbędzie się 16 grudnia o godzinie 18.00 Od tego roku w...
Wpisany 02 grudnia 2018, 02:09
1162
adwent-ad-2018ADWENT AD 2018 W niedzielę 2 grudnia rozpoczął się nowy rok liturgiczny w Kościele, a wraz z nim - Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie). Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do nadejścia Pana rozumianego w trzech...
Wpisany 02 grudnia 2018, 01:18
795
wigilijne-akcje-pomocy-potrzebujcymPARAFIALNE AKCJE POMOCY POTRZEBUJĄCYM - WIGILIA AD 2018 Informujemy, że Parafialny Zespół Caritas kolejny już raz organizuje akcję "Drzewko Miłości" polegającą na zakupie drobnych prezentów dla dzieci z ubogich rodzin wg zapotrzebowań wypisanych na...

Na Świecie

Wpisany 31 października 2018, 00:56
104
kapitua-generalna-pasjonistow-w-rzymie47. KAPITUŁA GENERALNA PASJONISTÓW  W dniach 6 - 27 października 2018 w Rzymie odbyła się 47. Kapituła Generalna Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa (pasjonistów). Tematem przewodnim Kapituły była: "Odnowa naszej misji: Wdzięczność, Proroctwo, Nadzieja",...
Wpisany 07 września 2018, 22:36
1979
wspomnienie-o-p-opiotrze-sobolu-cpŚP. OJCIEC PIOTR SOBÓL CP - WSPOMNIENIE O KAPŁANIE, KTÓRY Z MIŁOSIERDZIEM POCHYLAŁ SIĘ NAD BLIŹNIMI Poniżej zamieszczamy wspomnienie o śp. o. Piotrze i link do artykułu o Nim, jaki ukazał się w "Tygodniku Niedziela". W poniedziałek 11 września 2017...
Wpisany 02 września 2018, 08:57
454
wspomnienie-o-poromualdzie-dobrzyskimWSPOMNIENIE O ŚP. OJCU ROMUALDZIE DOBRZYŃSKIM CP Wspólnota Ojców Męki Jezus Chrystusa (pasjonistów), przeniknięta wiarą w zbawczą moc Krzyża Chrystusowego, powiadamia, że w niedzielę 12 sierpnia 2018 r. w naszym Domu Zakonnym w Łodzi zmarł o. Romuald...
Wpisany 20 stycznia 2018, 00:00
6369
pami-o-po-w-kowalczykuWSPOMNIENIE O ŚP. OJCU WOJCIECHU KOWALCZYKU CP Poniżej zamieszczamy wspomnienie o śp. o. Wojciechu i link do artykułu o Nim, jaki ukazał się w "Tygodniku Niedziela". W sobotę 23 stycznia 2016 roku w Szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi...

Najnowsze w dziale multimedia

Wspomnienie o śp.o.Romualdzie Dobrzyńskim CP

WSPOMNIENIE O ŚP. OJCU
ROMUALDZIE DOBRZYŃSKIM CP

o.Romuald  Copy

Wspólnota Ojców Męki Jezus Chrystusa (pasjonistów), przeniknięta wiarą w zbawczą moc Krzyża Chrystusowego, powiadamia, że w niedzielę 12 sierpnia 2018 r. w naszym Domu Zakonnym w Łodzi zmarł o. Romuald Dobrzyński CP.

DSC 6643 2

Odszedł On do Domu Ojca w w 87. roku życia, 67. roku życia zakonnego i 61. roku kapłaństwa. Zmarł spokojnie we śnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego. 

DSC 6635

Można więc ufać, że przez próg życia doczesnego i wiecznego poprowadziła śp. o. Romualda sama Maryja, której zmarły pasjonista był zawierzony od początku swej zakonnej drogi, poczynając od otrzymanego w Zgromadzeniu Pasjonistów imienia - Romuald od Matki Bożej Bolesnej. Zatem patronka naszej parafii, w której o. Dobrzyński posługiwał przez ostatnie 34 lata swego życia była blisko Niego aż do końca...

Romuald 29

Ojciec Romuald urodził się 8 kwietnia 1931 r. jako syn Franciszka i Marii w Szreńsku koło Mławy w ówczesnym woj. warszawskim i diecezji płockiej. Na Chrzcie Świętym otrzymał imię Ignacy. W latach młodzieńczych uczęszczał do Niższego Seminarium Duchownego prowadzonego przez pasjonistów w Przasnyszu.

Romuald 18

Po ukończeniu szkoły i 18. roku życia Ignacy Dobrzyński wstąpił do Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, otrzymując w nim imię Romuald od Matki Bożej Bolesnej. Pierwsze śluby zakonne złożył w Sadowiu dnia 4 września 1951 r., natomiast Święcenia Kapłańskie przyjął 2 lutego 1957 r. w Przasnyszu.

Romuald 22

Po święceniach, w latach 1957-1984, o. Romuald posługiwał w klasztorze w Przasnyszu. Był długoletnim kapelanem szpitala miejskiego w Przasnyszu. Już wtedy dał się poznać jako ceniony duszpasterz chorych i spowiednik.

Romuald 16 

Ten szczególny rys zakonnej drogi śp. o. Dobrzyńskiego widoczny był także w kolejnych latach Jego kapłaństwa. Od 1984 r. przynależał On do łódzkiej wspólnoty pasjonistów i posługiwał w Parafii pw. Matki Bożej Bolesnej jako duszpasterz parafialny, niestrudzony spowiednik oraz pocieszyciel chorych i strapionych. Był wieloletnim duszpasterzem chorych, których nawiedzał w I piątki miesiąca zarówno w szpitalach, jak i w domach. Swoją cichą i pokorną, a jednocześnie pogodną i wrażliwą na bliźnich posługą zaskarbił sobie wdzięczną pamięć parafian i osób, które z Nim się zetknęły.

 Romuald 14

Potwierdzeniem tego mogą być wpisy internautów pod informacją o śmierci o. Romualda, które przykładowo przytaczamy:
- "Wielokrotnie korzystałem z Jego posługi w konfesjonale w Sakramencie Spowiedzi-Sakramencie Uzdrowienia i NIGDY nie upodlił mnie,ale ZAWSZE podniósł,pocieszył,doradził. I ZAWSZE w niepojętej cierpliwości".

Romuald 20

- "Wielka strata, bardzo dobry kapłan, spowiednik, ojciec duchowy. Zawsze dostępny dla chorych. Dziękuję ci Ojcze, za każdy pierwszy piątek miesiąca i możliwość przyjmowania Komuni Świętej dla każdego chorego w sposób szczególny mojej śp. Babci."

Romuald 31

- "Dziękuję Ci Ojcze, za Twoją pogodę ducha, za posługę kapłańską, za każdą łaskę, jaka spłynęła dzięki Tobie na moich bliskich! Dziękuję za wizyty w pierwsze piątki miesiąca."

Romuald 26

- "Zawsze uśmiechnięty radosny, przyjaźnie nastawiony do ludzi. Boży kapłan. Wzorowy spowiednik. Zawsze miał czas w konfesjonale. Potrzeba takich kapłanów na całym świecie."

 Romuald 25

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Romualda Dobrzyńskiego z bardzo licznym udziałem duchowieństwa i wiernych odbyły się w piątek 17 sierpnia 2018 r. Rozpoczęły się one wprowadzeniem do świątyni trumny z ciałem śp. o. Romualda i czuwaniem modlitewnym.

 DSC 6641

Następnie sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem łódzkiego biskupa pomocniczego ks. bpa Marka Marczaka, podczas której homilię wygłosił prowincjał pasjonistów o. Łukasz Andrzejewski CP ze wzruszeniem wspominający osobę Zmarłego i jego rolę w tym, że o.Łukasz zostal pasjonistą.

DSC 6633

Po Mszy św. laudacje ku czci Zmarłego wygłosili: wikariusz naszej parafii o. Hieronim Skrzypek CP (który m.in. wspominał trudne czasy budowy świątyni i cierpliwe znoszenie tych trudów przez o.Romualda oraz niezwykle spokojne i z nieznikającym z ust uśmiechem znoszenie przez Zmarłego cierpień ostatnich miesięcy życia) oraz kończący swoją kadencję proboszcza o. Artur Kiliszek CP (który szczególnie podkreślał łagodną, pogodną i otwartą na ludzi posługę o.Romualda oraz pokorne i radosne przeżywanie swej starości, a także dziękował przy okazji wszystkim osobom świeckim i zakonnym zaangażowanym przez wiele miesięcy w opiekę nad niemogącym samodzielnie egzystować o.Romualdem).

DSC 6653 

Po liturgii eucharystycznej nastąpiło złożenie ciała śp. o. Romualda do grobowca Zgromadzenia Pasjonistów na cmentarzu pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Łódź, ul. Szczecińska 96/100).

 DSC 6658

Dziękujemy wiernym za bardzo liczny udział w uroczystościach pogrzebowych!

 DSC 6751

Na koniec przypominamy fragment tekstu z pamiątkowego obrazka, jaki został wydany z racji 60-lecia kapłaństwa świętowanego przez o. Romualda w 2017 roku:

Życia zakonne i kapłańskie o. Romualda odwzorowuje niektóre myśli założyciela Zgromadzenia Pasjonistów św. Pawła od Krzyża (1691 - 1775):
- Bądź posłuszny woli Bożej. Pozwól Bogu, aby wrósł w ciebie. Niech całe twoje życie będzie przez Chrystusa hymnem modlitwy.

 Romuald 35

- Męka Jezusa jest całkowicie dziełem Miłości. Nigdy nie powinieneś stracić tego z oczu.

Romuald 10 

- Nie ma innej drogi naszego wzrostu w kontaktach z Bogiem niż wypełnienie zadań, jakich Bóg od nas wymaga, zwłaszcza w chwilach (...) cierpienia, w których On jest wzmocnieniem nas samych.

 Romuald 34

- Kochaj swego brata w Bogu. Kochaj Boga w Twoim bracie. Dziel się z innymi: bądź z nimi w cierpieniach, w radościach, w ich nadziejach. (...) Niech wszystkie stworzenia prowadzą ciebie do Miłości Boga.

Romuald 12 

- Idź przed twym Bogiem w pokorze, prostocie i pokoju.

Romuald 27 

- Bóg kocha tych, którzy stają się jak dzieci; jest to po to, aby na nich objawił swoje cuda.

Romuald 13 

- Czyż nie jest naszym obowiązkiem dziękować Bogu za Jego dary?

IMG 9954

Zachęcamy wszystkich, którzy spotkali na drodze życia śp. Ojca Romualda Dobrzyńskiego, by przesyłali swoje wspomnienie - świadectwo, korzystając z formuły "Komentarza" (na dole strony - jest tu ograniczenie do 1000 znaków) lub w dłuższej formie: mailowo na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  albo przynieśli je spisane do zakrystii czy kancelarii parafialnej.

 Romuald 36

Obszerna fotorelacja z pogrzebu znajduje się na naszej stronie www (zakładka GALERIA) - by do niej przejść, "Kliknij" TUTAJ.

Poprawiony (niedziela, 02 września 2018 08:57)

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież