WSPOMNIENIE O P.OJCU
ROMUALDZIE DOBRZYSKIM CP

o.Romuald  Copy

Wsplnota Ojcw Mki Jezus Chrystusa (pasjonistw), przeniknita wiar w zbawcz moc Krzya Chrystusowego, powiadamia, e w niedziel 12 sierpnia 2018 r. w naszym Domu Zakonnym w odzi zmar o. Romuald Dobrzyski CP.

DSC 6643 2

Odszed On do Domu Ojca w w 87. roku ycia, 67. roku ycia zakonnego i 61. roku kapastwa. Zmar spokojnie we nie w godzinie Apelu Jasnogrskiego.

DSC 6635

Mona wic ufa, e przez prg ycia doczesnego i wiecznego poprowadzia p. o. Romualda sama Maryja, ktrej zmary pasjonista by zawierzony od pocztku swej zakonnej drogi, poczynajc od otrzymanego w Zgromadzeniu Pasjonistw imienia - Romuald od Matki Boej Bolesnej. Zatem patronka naszej parafii, w ktrej o. Dobrzyski posugiwa przez ostatnie 34 lata swego ycia bya blisko Niego a do koca...

Romuald 29

Ojciec Romuald urodzi si 8 kwietnia 1931 r. jako syn Franciszka i Marii w Szresku koo Mawy w wczesnym woj. warszawskim i diecezji pockiej. Na Chrzcie witym otrzyma imi Ignacy. W latach modzieczych uczszcza do Niszego Seminarium Duchownego prowadzonego przez pasjonistw w Przasnyszu.

Romuald 18

Po ukoczeniu szkoy i 18. roku ycia Ignacy Dobrzyski wstpi do Zgromadzenia Mki Jezusa Chrystusa, otrzymujc w nim imi Romuald od Matki Boej Bolesnej. Pierwsze luby zakonne zoy w Sadowiu dnia 4 wrzenia 1951 r., natomiast wicenia Kapaskie przyj 2 lutego 1957 r. w Przasnyszu.

Romuald 22

Po wiceniach, w latach 1957-1984, o. Romuald posugiwa w klasztorze w Przasnyszu. By dugoletnim kapelanem szpitala miejskiego w Przasnyszu. Ju wtedy da si pozna jako ceniony duszpasterz chorych i spowiednik.

Romuald 16

Ten szczeglny rys zakonnej drogi p. o. Dobrzyskiego widoczny by take w kolejnych latach Jego kapastwa. Od 1984 r. przynalea On do dzkiej wsplnoty pasjonistw i posugiwa w Parafii pw. Matki Boej Bolesnej jako duszpasterz parafialny, niestrudzony spowiednik oraz pocieszyciel chorych i strapionych. By wieloletnim duszpasterzem chorych, ktrych nawiedza w I pitki miesica zarwno w szpitalach, jak i w domach. Swoj cich i pokorn, a jednoczenie pogodn i wraliw na blinich posug zaskarbi sobie wdziczn pami parafian i osb, ktre z Nim si zetkny.

Romuald 14

Potwierdzeniem tego mog by wpisy internautw pod informacj o mierci o. Romualda, ktre przykadowo przytaczamy:
- "Wielokrotnie korzystaem z Jego posugi w konfesjonale w Sakramencie Spowiedzi-Sakramencie Uzdrowienia i NIGDY nie upodli mnie,ale ZAWSZE podnis,pocieszy,doradzi. I ZAWSZE w niepojtej cierpliwoci".

Romuald 20

- "Wielka strata, bardzo dobry kapan, spowiednik, ojciec duchowy. Zawsze dostpny dla chorych. Dzikuj ci Ojcze, za kady pierwszy pitek miesica i moliwo przyjmowania Komuni witej dla kadego chorego w sposb szczeglny mojej p. Babci."

Romuald 31

- "Dzikuj Ci Ojcze, za Twoj pogod ducha, za posug kapask, za kad ask, jaka spyna dziki Tobie na moich bliskich! Dzikuj za wizyty w pierwsze pitki miesica."

Romuald 26

- "Zawsze umiechnity radosny, przyjanie nastawiony do ludzi. Boy kapan. Wzorowy spowiednik. Zawsze mia czas w konfesjonale. Potrzeba takich kapanw na caym wiecie."

Romuald 25

Uroczystoci pogrzebowe p. o. Romualda Dobrzyskiego z bardzo licznym udziaem duchowiestwa i wiernych odbyy si w pitek 17 sierpnia 2018 r. Rozpoczy si one wprowadzeniem do wityni trumny z ciaem p. o. Romualda i czuwaniem modlitewnym.

DSC 6641

Nastpnie sprawowana bya Eucharystia pod przewodnictwem dzkiego biskupa pomocniczego ks. bpa Marka Marczaka, podczas ktrej homili wygosi prowincja pasjonistw o. ukasz Andrzejewski CP ze wzruszeniem wspominajcy osob Zmarego i jego rol w tym, e o.ukasz zostal pasjonist.

DSC 6633

Po Mszy w. laudacje ku czci Zmarego wygosili: wikariusz naszej parafii o. Hieronim Skrzypek CP (ktry m.in. wspomina trudne czasy budowy wityni i cierpliwe znoszenie tych trudw przez o.Romualdaoraz niezwykle spokojne i z nieznikajcym z ust umiechem znoszenie przez Zmarego cierpie ostatnich miesicy ycia) oraz koczcy swoj kadencj proboszcza o. Artur Kiliszek CP (ktry szczeglnie podkrela agodn, pogodn i otwart na ludzi posug o.Romualda oraz pokorne i radosne przeywanie swej staroci, a take dzikowa przy okazji wszystkim osobom wieckim i zakonnym zaangaowanym przez wiele miesicy w opiek nad niemogcym samodzielnie egzystowa o.Romualdem).

DSC 6653

Po liturgii eucharystycznej nastpio zoenie ciaa p. o. Romualda do grobowca Zgromadzenia Pasjonistw na cmentarzu pw. Matki Boej Nieustajcej Pomocy (d, ul. Szczeciska 96/100).

DSC 6658

Dzikujemy wiernym za bardzo liczny udzia w uroczystociach pogrzebowych!

DSC 6751

Na koniec przypominamy fragment tekstu z pamitkowego obrazka, jaki zosta wydany z racji 60-lecia kapastwa witowanego przez o. Romualda w 2017 roku:

ycia zakonne i kapaskie o. Romualda odwzorowuje niektre myli zaoyciela Zgromadzenia Pasjonistw w. Pawa od Krzya (1691 - 1775):
- Bd posuszny woli Boej. Pozwl Bogu, aby wrs w ciebie. Niech cae twoje ycie bdzie przez Chrystusa hymnem modlitwy.

Romuald 35

- Mka Jezusa jest cakowicie dzieem Mioci. Nigdy nie powiniene straci tego z oczu.

Romuald 10

- Nie ma innej drogi naszego wzrostu w kontaktach z Bogiem ni wypenienie zada, jakich Bg od nas wymaga, zwaszcza w chwilach (...) cierpienia, w ktrych On jest wzmocnieniem nas samych.

Romuald 34

- Kochaj swego brata w Bogu. Kochaj Boga w Twoim bracie. Dziel si z innymi: bd z nimi w cierpieniach, w radociach, w ich nadziejach. (...) Niech wszystkie stworzenia prowadz ciebie do Mioci Boga.

Romuald 12

- Id przed twym Bogiem w pokorze, prostocie i pokoju.

Romuald 27

- Bg kocha tych, ktrzy staj si jak dzieci; jest to po to, aby na nich objawi swoje cuda.

Romuald 13

- Czy nie jest naszym obowizkiem dzikowa Bogu za Jego dary?

IMG 9954

Zachcamy wszystkich, ktrzy spotkali na drodze ycia p. Ojca Romualda Dobrzyskiego, by przesyali swojewspomnienie -wiadectwo, korzystajc z formuy "Komentarza" (na dole strony - jest tu ograniczenie do 1000 znakw) lub w duszej formie: mailowo na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. albo przynieli je spisane do zakrystii czy kancelarii parafialnej.

Romuald 36

Obszerna fotorelacja z pogrzebu znajduje si na naszej stronie www (zakadka GALERIA) - by do niej przej, "Kliknij" TUTAJ.

Poprawiony (niedziela, 02 września 2018 08:57)

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz nas na Facebooku

facebook

Patron dnia
Podzikowania i proby do Patronki par. M.B. Bolesnej
Odnowa w Duchu witym "aska Pana"
Wsplnoty parafialne
Nr konta parafii

Wpaty na konto parafii na prace remontowe lub dziea charytatywne:

Bank PKO BP SA

VI Oddzia w odzi

Nr Konta: 98 1020 3408

0000 4602 0133 0521

z dopiskiem tytuu wpaty.

Wntrze kocioa