Strona główna > Pasjoniści > Święci Pasjoniści > Św. Gemma Galgani (1878 - 1903)

Św. Gemma Galgani (1878 - 1903)

gemma-galgani

Przyszła na świat w roku 1878 w toskańskim mieście Lucca (Włochy). Od dziecka lubiła rozważać Mękę Jezusa Chrystusa. Prowadziła życie nieskazitelnie czyste i gorąco pragnęła osiągnąć niebo. Wcześnie osierocona i przygarnięta z miłością przez głęboko wierzącą rodzinę Giannini, poświęciła się Bogu, ślubując czystość i starając się kroczyć drogą doskonałości. Miała szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Jezusa ukrzyżowanego. Obdarzona nadprzyrodzonymi darami, ofiarowała samą siebie Bogu w intencji nawrócenia grzeszników. Bardzo chciała wstąpić do klasztoru sióstr pasjonistek klauzurowych, ale na skutek różnych trudności nie zdołała zrealizować swego pragnienia. Gemma Galgani wyróżniała się jako nadzwyczajny przykład świętości, jaką może osiągnąć człowiek żyjący w świecie. Zmarła w Wielką Sobotę, 11 kwietnia 1903 roku, w rodzinnym mieście.


św. Gemma Galgani, dziewica, 1878-1903, (wspomnienie 11 kwietnia)

Do najciekawszych miast Italii należy Lucca. Miasto położone w środkowych Włoszech, na zachód od Florencji, dzieli się wyraźnie na dwie części: centrum stanowi średniowieczna twierdza z wysokimi murami i basztami, otoczona fosą, o uliczkach i kamienicach ściśniętych i przytulonych do siebie; jego zaś otoczką jest miasto nowoczesne, prężne, dynamiczne, rozkrzyczane. Od wieku XVI słynie Lucca także jako miasto kuracyjne. Z tamtejszych wód mineralnych korzystali chętnie Byron, Shelley, Heine, Montaigne i wielu innych.
Bardzo wcześnie zawitało tu chrześcijaństwo. Już w wieku II powstało tu biskupstwo. Miasto szczyci się wielu świętymi, ale jego największą chwałą są dwie niewiasty: św. Zyta (+ 1272) i nasza Święta - pierwsza typowa przedstawicielka średniowiecza, druga, choć setkami lat od tamtej odległa, jakże jej duchem pokuty bliska.
Hagiografia pod imieniem Gemmy zna cztery święte. Łacińskie to imię znaczy tyle co "perła". Św. Gemma Galgani należy do największych mistyczek Kościoła i uważana jest za największą z nich w wieku XX. Przyszła na świat jako piąte z ośmiorga dzieci dnia 12 marca 1878 roku. Jej ojciec, Henryk był aptekarzem. Matka, Aurelia, pochodziła ze znanego kiedyś we Florencji rodu Landich. Dochody ojca nie wystarczały na utrzymanie licznej rodziny, tym bardziej, że dzieci były słabowite,a matka niebawem zmarła. Gemma miała wówczas zaledwie 8 lat. Chrzest święty otrzymała następnego dnia po urodzeniu wraz z imionami: Gemma Huberta Pia. W miesiąc potem rodzina przeniosła się do Lucca. Jeszcze jako dziecko została Gemma oddana do szkoły sióstr Oblatek Ducha Świętego. Przełożoną tej szkoły była bł. Helena Guerra (+ 1914), założycielka tegoż zgromadzenia. W ósmym roku życia dziewczę zostało dopuszczone do pierwszej Komunii świętej i do sakramentu Bierzmowania. W wigilię przyjęcia Pana Jezusa napisała w swoim dzienniczku: "Postaram się, aby każdą Spowiedź odprawiać i Komunię świętą przyjmować tak, jakby to był ostatni dzień w moim życiu. Będę często nawiedzać Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie, zwłaszcza gdy będę strapiona".
Faktycznie, Pan nie szczędził swojej wybrance strapień i bolesnych krzyży, zgodnie z przysłowiem, że kogo Pan Bóg miłuje, tego doświadcza. Najpierw zmarła jej matka. Potem na gruźlicę zachorował ukochany brat. Gemma opuszcza szkołę i internat sióstr, a oddaje się pielęgnacji brata-kleryka, Eugeniusza, czuwając przy nim dzień i noc. Wyczerpana zupełnie tak osłabła, że odchorowała to przez trzy miesiące. Do pełnego zdrowia nigdy już nie mogła powrócić. Niedługo potem wywiązała się u Gemmy choroba nóg. W czasie operacji, nader bolesnej, ściskała w rękach krzyż. Ale to był dopiero początek hiobowych doświadczeń: śmierć ojca, zupełny krach majątkowy, gruźlica kręgosłupa, zapalenie nerek. Cały rok przeleżała w łóżku, unieruchomiona gipsowym gorsetem. Wreszcie musiała opuścić własny dom, gdyż było w nim zbyt ciasno. Na prośbę spowiednika przyjęła ją do siebie pewna pobożna niewiasta. Był moment, że stan jej był już beznadziejny. Poddała się ponownie operacji. Wpatrzona w wizerunek Chrystusa Pana na krzyżu, zniosła ją bez słowa skargi i jęku.
Pan Jezus nie opuścił wszakże swojej Służebnicy. Wspierał ją swoją łaską i niezwykłymi darami. I tak w roku 1899 dnia 8 czerwca, w wigilię uroczystości Serca Pana Jezusa, otrzymała dar stygmatów, czyli odbicia ran Pana Jezusa. Oto jak nam sama o tym napisała: "Był wieczór, ogarnął mnie ogromny żal za grzechy, jakiego dotąd nie odczuwałam. Uświadomiłam sobie równocześnie wszystkie cierpienia, jakie Pan Jezus poniósł dla mego zbawienia. I oto znalazłam się w obecności mej Matki. Po jej prawej ręce stał Anioł Stróż. Kochająca Matka nakazała mi wzbudzić żal serdeczny za grzechy, a gdy to uczyniłam, zwróciła się do mnie ze słowami: <<córko, w imię Jezusa masz odpuszczone grzechy. Jezus, mój syn, bardzo cię ukochał i pragnie dać ci dowód swojej szczególnej łaski. czy zechcesz okazać się jej godną? Ja będę matką. Chcesz mi prawdziwą córką?>> Po czym rozchyliła swój płaszcz i okryła mnie nim. W tej chwili ukazał mi się Pan Jezus. Jego wszystkie rany były otwarte, lecz zamiast krwi wydobywały się z nich płomienie. Natychmiast te płomienie dotknęły moich dłoni, stóp i serca. Miałam wrażenie, że z bólu umieram i gdyby mnie nie podtrzymała Matka Boża, byłabym upadła na ziemię. Gdy przyszłam do siebie, stwierdziłam, że klęczałam na podłodze. W rękach, w stopach i w sercu wciąż odczuwałam przejmujący ból. Kiedy się podniosłam, zauważyłam, żemiejsca, w których odczuwałam ból, silnie krwawią. Okryłam je, jak mogłam i przy pomocy Anioła Stróża dowlokłam się do łóżka (...). Boleści ustały dopiero w piątek o godzinie trzeciej po południu". Odtąd stygmaty odnawiały się u świętej w każdy piątek.
W roku 1902, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego Gemma zachorowała śmiertelnie. Po chwilowym polepszeniu się zdrowia, nastąpiło gwałtowne pogorszenie. Wezwany spowiednik udzielił jej ostatnich Sakramentów świętych. A jednak agonia miała trwać jeszcze szereg długich miesięcy, bo aż do 11 kwietnia 1903 roku. W Wielką Środę przyjęła wiatyk, a w Wielką Sobotę, koło południa oddała swojemu Oblubieńcowi duszę, by w niebie święcić pamiątkę Jego chwalebnego zmartwychwstania.
Na kilka lat przed śmiercią Gemma zapoznała się z zakonem Pasjonistów, któremu założyciel, święty Paweł od Krzyża, wyznaczył jako pierwszy cel słodkie rozważanie męki Pana Jezusa i rozpowszechnianie tego nabożeństwa wśród wiernych Kościoła. Spowiednikami i kierownikami duchowymi świętej Gemmy byli pasjoniści. Na ręce jednego z nich złożyła także cztery śluby, właściwe zakonowi.
Najbliższym świadkiem i powiernikiem przeżyć mistycznych Świętej była Cecylia Giannini, u której Gemma spędziła ostatnie trzy lata. Zeznała ona, że za zezwoleniem Bożym dręczył również świętą szatan i to często w postaci widzialnej. Najwięcej goryczy cierpiała z tego powodu, że całe dnie i noce była sama, opuszczona przez własną nawet rodzinę. Pod koniec życia zachorowała na zapalenie ucha i zupełnie ogłuchła. Znosząc wszystkie cierpienia z heroicznym poddaniem się woli Bożej, powtarzała: "Miłość żąda miłości, ogień żąda ognia". Przepowiedziała, że w Lucca stanie niebawem klastor Pasjonistek, co się po jej śmierci spełniło. Przy kościele tegoż klasztoru spoczęły jej śmiertelne szczątki.
Papież Pius XI zaliczył Gemmę do chwały błogosławionych w 1933 r, a Papież Pius XII w roku 1940 dokonał jej kanonizacji. W Lucca, w klasztorze pasjonistów, można oglądać skromne sprzęty, których używała Święta, oraz narzędzia pokuty, bieliznę, lekturę, fotografie. Pożegnała ziemię dla nieba w wieku 25 lat. Tak to Chrystus golgotę wielu lat zamienił Świętej na wieczną Wielkanoc.

 

Gemma Galgani i jej anioł stróż.

Okazuje się, iż ta święta włoska mistyczka i stygmatyczka miała niesamowity kontakt ze swoim aniołem strożem, bowiem rozmawiała z nim jak z najlepszym, ukochanym przyjacielem.

Jedną z takich rozmów usłyszał jej spowiednik, o. Germano. Święta głośno spierała się wtedy o coś z aniołem. Kapłan zgorszył się swobodnym językiem, jakim posługiwała się dziewczyna. Dlatego skarcił ją przy najbliższej okazji mówiąc, że zwraca się do błogosławionego ducha, będącego blisko Boga, któremu należny jest szacunek.

Posłaniec Niebios ochraniał Gemmę przed niebezpieczeństwami, bywało że sypiał nad jej łóżkiem, by osłonić ją przed atakiem diabła. Był także jej głównym duchowym przewodnikiem. Udzielał jej rad i ganił w zachowaniu: wady i niedoskonałości. Przykładem tego jest moment, kiedy Gemma po raz pierwszy zobaczyła swego Anioła Stróża. Dostała wtedy zegarek i bardzo cieszyła się z tego. Anioł bardzo delikatnie zganił jej próżność i niedoskonałość ducha, twierdząc, iż jedynymi ozdobami oblubienicy przywdziewanymi dla Chrystusa są ciernie i krzyż.

Anioł stróż modlił się wspólnie ze świętą klęcząc obok, lub stojąc z rozpostartymi skrzydłami. Podsuwał jej inspiracje podczas medytacji Męki Pańskiej. Warto wspomnieć, że święta Gemma widywała Jezusa i Maryję. Miała też dar prorokowania. Jej krótkie życie było pełne cierpień.

Poprawiony (środa, 19 czerwca 2013 11:38)

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Święci Pasjoniści

Wpisany 08 października 2012, 13:54
6294
sw-gabriel-od-mb-bolesnej Franciszek Possenti (Asyż, 1 marca 1838 - Isola del Gran Sasso, k. Teramo, 27 lutego 1862), ukończywszy z wyróżnieniem liceum w Spoleto, pod wpływem specjalnego zaproszenia ze strony Matki Najświętszej...
Wpisany 11 grudnia 2012, 13:21
6224
w-pawe-od-krzya-1694-1775Paweł Franciszek Daneo urodził się 3 stycznia 1694 r. w miasteczku Ovada we Włoszech. Został ochrzczony, gdy miał 3 dni. Jego rodzicami byli: Łukasz i Anna Maria. Ojciec prowadził sklepik z płótnem i...
Wpisany 15 marca 2013, 21:57
3160
maria-goretti Urodziła się w Corinaldo koło Ankony (Włochy) 16 października 1890 roku w rodzinie rolników, która w poszukiwaniu pracy przeniosła się do Ferriere di Conca, w pobliżu Nettuno (Włochy). Maria była...
Wpisany 19 czerwca 2013, 11:38
3158
sw-gemma-galgani Przyszła na świat w roku 1878 w toskańskim mieście Lucca (Włochy). Od dziecka lubiła rozważać Mękę Jezusa Chrystusa. Prowadziła życie nieskazitelnie czyste i gorąco pragnęła osiągnąć niebo. Wcześnie...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2868
bernard-kryszkiewicz Urodził się w rodzinie właściciela warsztatu mechanicznego, Tadeusza Kryszkiewicza i jego żony, Apolonii z Gołębiowskich. W latach 1925-28 był uczniem gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie....
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2382
bl-wincenty-eugeniusz-bosilkow Urodził się 16 listopada 1900 r. w Belene (Bułgaria), w chłopskiej rodzinie głęboko przywiązanej do wiary katolickiej. Od 1911 r. przebywał w internacie pasjonistów w Oreszu, skąd został skierowany do...
Wpisany 15 sierpnia 2012, 12:46
2351
bl-dominik-barberi Dominik Barberi od Matki Bożej urodził się w 1792 roku niedaleko Viterbo (Włochy). W wieku 22 lat pod wpływem powtarzających się doznań zrozumiał, że Bóg go wzywa do głoszenia Ewangelii. Pozostawiwszy...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2234
sw-karol-houben Św. Karol od św. Andrzeja (wcześniej John Andrew Houben) urodził się w Munstergeleen (Holandia) 11 grudnia 1821 roku. Podjąwszy decyzję, by poświęcić swe życie Bogu, wstąpił do nowicjatu ojców...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2159
bl-pio-campidelli Pius od św. Alojzego (Campidelli) przyszedł na świat w rodzinie rolników 29 kwietnia 1868 roku w Trebbio, w diecezji Rimini (Włochy). Poznawszy pasjonistów podczas głoszenia przez nich misji ludowych, w...
Wpisany 07 sierpnia 2012, 17:19
2125
b-meczennicy-nicefor-i-towarzysze Błogosławieni Nicefor od Jezusa i Maryi (Diez Tejerina) i 25 Towarzyszy - Męczennicy z Daimiel (Hiszpania) potwierdzili heroicznie swą konsekrację Bogu, oddając Mu swe życie.Wyrzuceni brutalnie z...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2112
innocenty-od-niepokalanej Święty Innocenty od Niepokalanej (Emanuel Canoura Arnau) urodził się 10 marca 1887 roku w Santa Lucia del Valle de Oro w diecezji Mondonedo (Hiszpania). Będąc pasjonistą od 27 lipca 1905 roku, a...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2097
bl-izydor-de-loor Izydor De Loor, w Zgromadzeniu Pasjonistów zwany "od świętego Józefa", urodził się 18 kwietnia 1881 roku w wiosce Vrasene, we wschodniej Flandrii. Będąc synem rolników, z przyjemnością zajmował się...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2026
wincenty-maria-strambi Urodził się w Civitavecchia (Włochy) w roku 1745. Wkrótce po święceniach kapłańskich wstąpił do świeżo założonego Zgromadzenia Pasjonistów. Przemierzając prawie całe Włochy, starał się rozbudzać życie...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
2023
bl-wawrzyniec-salvi Błogosławiony Wawrzyniec Maria od św. Franciszka Ksawerego (Salvi) urodził się w Rzymie 30 października 1782 roku, a zmarł w Capranice k. Viterbo 12 czerwca 1856 roku. Regułę pasjonistowską przyjął 20...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
1973
bl-grimoald-santamaria Grimoald od Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny (w świecie Ferdynand Santamaria) urodził się 4 maja 1883 roku w Pontecorvo k. Frosinone (Włochy) jako pierwszy z pięciu braci. Jeszcze będąc chłopcem,...
Wpisany 30 listopada 1999, 01:00
1917
bl-bernard-maria-silvestrelli Błogosławiony Bernard Maria od Jezusa (w świecie Cesare Silvestrelli) urodził się w Rzymie 7 listopada 1831 roku w szlacheckiej rodzinie Silvestrelli-Gozzani. Tego samego dnia otrzymał chrzest święty, a...