Strona główna > Historia zgromadzenia > Historia Zgromadzenia ojców Pasjonistów w Polsce

Historia Zgromadzenia ojców Pasjonistów w Polsce

Do Polski, przybyli Pasjoniści z Rzymu stosunkowo późno, bo dopiero w 1923 roku. Stało się to za sprawą papieża Piusa XI (wcześniej nuncjusza w Polsce), który rozmiłowany w naszej ojczyźnie nalegał na przełożonego generalnego, dopóki ten się nie zgodził. W 1922 r. na "zwiad" do Polski udają się o. Juliusz i br. Kazimierz.

kosciol-malyZ pośród wielu propozycji, jakie o. Juliusz otrzymał, zdecydowano się naprawie kompletnie zrujnowany klasztor po bernardyński w Przasnyszu. Bp. Płockiemu, Antoniemu Nowowiejskiemu zależało na dźwignięciu go z ruiny, więc nalegał na władze zakonne, aby to właśnie tu założono pierwszą placówkę. 17 czerwca 1923r. przedstawiciel generała, o. Tyburcjusz Mennica, Hiszpan, oraz o. Juliusz Dzidowski i br. Kazimierz Staszewski objęli uroczyście w posiadanie ruiny kościoła i klasztoru, przekazane na wieczyste posiadanie pasjonistów. Zadanie założenia pierwszej wspólnoty zakonnej powierzono Włochowi, o. Bartłomiejowi Rapetti, który do pomocy otrzymał swojego rodaka, o. Piusa Falo.

Pierwsza wspólnota pojęła prace związane z adaptacją budynków klasztornych, przystosowaniem surowych reguł do polskich warunków oraz zaprezentowaniem zgromadzenia Polakom.

Szybko jednak w okresie międzywojennym rosło Zgromadzenie i poszerzało pole swego działania. Wojna jednak zahamowała jego rozwój. W tym ciężkim czasie pasjoniści przeszli swoją własną drogę krzyżową: wypędzeni z klasztorów, rozbici, ścigani. Ośmiu zakonników zamordowano w obozach koncentracyjnych. Po wojnie polscy pasjoniści jednak szybko zmobilizowali się i rozpoczęli działalność. W 1958 roku, utworzono w Polsce samodzielną prowincję zgromadzenia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

klasztory-sadowieSadowie, drugi dom zakonny pasjonistów. Kościół i budynki klasztorne malowniczo położone wśród lasu, stanowią swoistego rodzaju samotnię, wspaniale nadającą się do modlitwy i kontemplacji w domu tym znajduje się również nowicjat.

Dalsze domy to: Rawa Mazowiecka, kościół i parafia, gdzie czczona jest Matka Boska Pocieszenia; Łódź ? kościół i parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej; Warszawa, tu mieści się dom studiów i Wisła, gdzie prowadzi się w pełnym zakresie duszpasterstwo wśród turystów i wczasowiczów.

Po za tymi są jeszcze dwa domy poza granicami Polski na Ukrainie w Smotryczu, założenie klasztoru w Smotryczu jest spełnieniem życzenia papieża Piusa XI, który wysyłając Pasjonistów do Polski, prosił ich aby nie poprzestawali tylko na Polsce, aby udali się dalej na Wschód, i na Czechach w Jaromierzycach.

Najmłodszymi placówkami Polskiej Prowincji, są dom zakonny i parafia w Kieźlinach koło Olsztyna, oraz parafia św. Mateusza na Warszawskiej Białołęce.

Poprawiony (poniedziałek, 15 października 2012 16:18)

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież