11 II - Światowy Dzień Chorego

11 II - ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

dzienchorych 0

W niedzielę 11 lutego - we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i 160. Rocznicę Objawień Matki Bożej Bernadetcie Soubirous - przypada XXVI Światowy Dzień Chorego. Jego hasłem są słowa Pana Jezusa skierowane z krzyża do Maryi i Jana: " 'Oto syn Twój (...) Oto Matka twoja'. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie" (J 19,26-27). 

Światowy Dzień Chorego ma pogłębić naszą wrażliwość wobec osób, które utraciły zdrowie i zmagają się z chorobą, często długotrwałą i nieuleczalną. Niech ten Dzień będzie zatem okazją do nawiedzenia osób chorych z kręgu krewnych, sąsiadów i znajomych oraz do pomożenia im w dotarciu do świątyni w celu przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych jako duchowego i fizycznego umocnienia w dźwiganiu krzyża cierpienia, choroby czy niesprawności

Corocznym zwyczajem w Dniu Chorego kapłani udadzą się do szpitali i domów pomocy społecznej, aby zanieść ludziom chorym pokrzepienie serc poprzez sakramenty święte i wspólną modlitwę. Natomiast w kościołach parafialnych sprawowana będzie Msza Święta w intencji chorych i cierpiących.

W naszej parafii 11 II Msze Św. będą sprawowane wg normalnego porządku niedzielnego, przy czym udzielenie sakramentu namaszczenia chorych odbędzie się tego dnia w czasie czterech Mszy Św.: o g. 7,00; 8,30; 10,00 i 18,00.

Sakrament-Namaszczenia-Chorych

Bardzo prosimy krewnych, znajomych czy sąsiadów o pomoc osobom w podeszłym wieku i chorym w dotarciu do naszej świątyni, by jak najwięcej takich osób mogło umocnić się duchowo i fizycznie w dźwiganiu krzyża cierpienia, choroby czy niesprawności poprzez przyjęcie sakramentu namaszczenia chorych. Niech ten dzień będzie również okazją do nawiedzenia osób chorych.

Z kolei chorych i osoby starsze zachęcamy, by dźwigając krzyż swego bólu i ograniczenia w pełnej sprawności, łączyły się duchowo z Krzyżem Chrystusa i ofiarowywały swoją słabość i modlitwę Bogu w różnych intencjach.

mbbolesna

Idąc za przykładem Patronki naszej parafii - Matki Boskiej Bolesnej - uczmy się ofiarowywać Bogu swoje cierpienia i korzystajmy z Jej wstawiennictwa we wszystkich trudach naszego życia. Mogą nam w tym być pomocne słowa modlitwy, którą w 1957 roku ułożył papież Pius XII:

AKT ODDANIA SIĘ CHORYCH MATCE BOŻEJ BOLESNEJ

"O Matko łaskawa i dobra, której serce przeniknął miecz boleści, oto my, biedni chorzy, stajemy wraz z Tobą na Kalwarii obok Jezusa. Powołani do wzniosłej łaski cierpienia, pragniemy dopełnić w nas to, czego nie dostaje cierpieniom Chrystusa, za Ciało Jego, którym jest Kościół. Poświęcamy Tobie nas samych i nasze cierpienia, żebyś nas położyła na ołtarzu Twego Boskiego Syna, jako pokorne ofiary przebłagalne za zbawienie nasze i naszych braci. Przyjmij, Matko Bolesna, to nasze poświęcenie i ofiarowanie, wzmocnij w naszych sercach wielką nadzieję, abyśmy, jak teraz uczestniczymy w cierpieniach Jezusa, tak mogli kiedyś z Nim razem być w radości obecnego i wiecznego życia. Amen."

Oredzie Franciszek

Zapraszamy też do zapoznania się z Orędziem Ojca Świętego Franciszka na XXVI Światowy Dzień Chorego, którego tekst można przeczytać, "klikając" TUTAJ.

Poprawiony (sobota, 10 lutego 2018 17:49)