11 II - Światowy Dzień Chorego

11 II - ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

dzienchorych8

W sobotę 11 lutego - we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes - przypada XXV Światowy Dzień Chorego obchodzony w 2017 roku pod hasłem: "Zdumienie nad tym, czego dokonuje Bóg: <Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny> (Łk 1,49)". Ustanowiony on został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie błogosławionego papieża. Obchody tego dnia mają pogłębić naszą wrażliwość wobec osób, które utraciły zdrowie i zmagają się z chorobą, często długotrwałą i nieuleczalną.

Corocznym zwyczajem w Dniu Chorego kapłani udadzą się do szpitali i domów pomocy społecznej, aby zanieść ludziom chorym pokrzepienie serc poprzez sakramenty święte i wspólną modlitwę. Natomiast w kościołach parafialnych sprawowana będzie Msza Święta w intencji chorych i cierpiących. 

W naszej parafii 11 II Msze Św. będą sprawowane wg porządku powszedniego z dodatkową Mszą Św. o g. 9,00 w intencji wszystkich chorych, cierpiących. Udzielenie sakramentu namaszczenia chorych odbędzie się w czasie dwóch Mszy Św. - o g. 9,00 i 18,00.

Sakrament-Namaszczenia-Chorych

Bardzo prosimy krewnych, znajomych czy sąsiadów o pomoc osobom w podeszłym wieku i chorym w dotarciu do naszej świątyni, by jak najwięcej takich osób mogło umocnić się duchowo i fizycznie w dźwiganiu krzyża cierpienia, choroby czy niesprawności poprzez przyjęcie sakramentu namaszczenia chorych. Niech ten dzień będzie również okazją do nawiedzenia osób chorych.

Z kolei chorych i osoby starsze zachęcamy, by dźwigając krzyż swego bólu i ograniczenia w pełnej sprawności, łączyły się duchowo z Krzyżem Chrystusa i ofiarowywały swoją słabość i modlitwę Bogu w różnych intencjach.

artykuł niedziela

Gorąco zachęcamy również do zapoznania się z obszernym artykułem, jaki ukazał się w najnowszym numerze "Niedzieli" (na stronach łódzkiego dodatku) z datą 12.02.2017 i w którym przypomina się - z racji pierwszej rocznicy śmierci - śp. Ojca Wojciecha Kowalczyka CP oraz jego niezwykłą postawę wobec cierpienia. Niezwykłą, bo śp. o.Wojciech nie tylko swój krzyż zaakceptował, ale nadał głęboki sens swej chorobie, zostawił przykład świadomego umierania dla Pana i z Panem.

mbbolesna

Idąc za przykładem śp. o. Wojciecha, uczmy się ofiarowywać Bogu swoje cierpienia - także korzystając ze wstawiennictwa Patronki naszej parafii - Matki Boskiej Bolesnej. Mogą nam w tym być pomocne słowa modlitwy, którą w 1957 roku ułożył papież Pius XII:

AKT ODDANIA SIĘ CHORYCH MATCE BOŻEJ BOLESNEJ

"O Matko łaskawa i dobra, której serce przeniknął miecz boleści, oto my, biedni chorzy, stajemy wraz z Tobą na Kalwarii obok Jezusa. Powołani do wzniosłej łaski cierpienia, pragniemy dopełnić w nas to, czego nie dostaje cierpieniom Chrystusa, za Ciało Jego, którym jest Kościół. Poświęcamy Tobie nas samych i nasze cierpienia, żebyś nas położyła na ołtarzu Twego Boskiego Syna, jako pokorne ofiary przebłagalne za zbawienie nasze i naszych braci. Przyjmij, Matko Bolesna, to nasze poświęcenie i ofiarowanie, wzmocnij w naszych sercach wielką nadzieję, abyśmy, jak teraz uczestniczymy w cierpieniach Jezusa, tak mogli kiedyś z Nim razem być w radości obecnego i wiecznego życia. Amen."

Oredzie Franciszek

Zapraszamy też do zapoznania się z Orędziem Ojca Świętego Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego, którego tekst można przeczytać, "klikając" TUTAJ.

Poprawiony (piątek, 10 lutego 2017 18:54)

 

dodawanie komentarzy zablokowane.