Strona główna > Archiwum

12 X - gościmy symbole ŚDM

NASZ KOŚCIÓŁ STACJĄ W PEREGRYNACJI

SYMBOLI ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

peregrynacja symboli SDM2

Z wielką radością informujemy, że w poniedziałek 12 października w godz. 18,00-19,30 nasza świątynia będzie gościła Krzyż Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) oraz Ikonę Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), czyli symbole ŚDM, które w ramach przygotowań do przyszłorocznego Święta Młodych peregrynują po Polsce. Symbole te w Archidiecezji Łódzkiej znajdą się w dn. 3-16 X 2015, a kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej będzie stacją, podczas której nastąpi modlitwa za osoby życia konsekrowanego.

Centralny punkt tego wyjątkowego modlitewnego spotkania w naszej parafii stanowić będzie Msza Św., która rozpocznie się o godz. 18,00 i sprawowana będzie pod przewodnictwem Metropolity Łódzkiego ks. abpa Marka Jędraszewskiego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich archidiecezjan!

peregrynacja symboli SDM5

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa Symbole - Krzyż Roku Świętego i Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani). W czasie obchodów Światowych Dni Młodzieży są one obecne w miejscu Wydarzeń Centralnych. W okresie przygotowań pielgrzymują po kraju, który organizuje spotkanie młodych. Kolejnym pokoleniom młodych ludzi te Symbole wskazują prawdziwy "cel" Światowych Dni Młodzieży: coraz głębsze poznawanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie swego życia opiece Matki Bożej.

Drewniany krzyż, nazywany dziś "Krzyżem Światowych Dni Młodzieży" został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia (25.03.1983 - 22.04.1984). Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszył kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży: przedstawicieli ruchów i wspólnot, którzy wspólnie odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego.

To wydarzenie było nie tylko początkiem wędrówki krzyża po całym świecie, ale też zapowiedzią Światowych Dni Młodzieży: spotkania, podczas którego młodzi ludzie najpierw osobiście doświadczają Tajemnicy Odkupienia, a potem niosą ją w świat swoim rówieśnikom, rodzinom i rodakom. Właśnie dlatego pierwsze Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Niedzielę Palmową - na progu Świąt Paschalnych, a do dziś w tym dniu mają miejsce dni młodzieży w wymiarze diecezjalnym.

peregrynacja symboli SDM4

Na początku młodzi zabrali krzyż... do siebie - czyli do Centrum San Lorenzo, domu młodzieży założonego przez św. Jana Pawła II w Watykanie. Tam krzyż zamieszkał na stałe i stamtąd - niesiony przez młodych ludzi - wyruszał w kolejne podróże. Najpierw na Dni Katolików do Niemiec (1984), a potem do kolejnych krajów europejskich. Gdy w 1987 roku w Buenos Aires odbył się II Światowy Dzień Młodzieży (a pierwszy poza Włochami), krzyż po raz pierwszy przewieziono poza Europę, dając początek jego pielgrzymce po całym świecie.

Do dziś krzyż był już obecny na wszystkich kontynentach, także w krajach doświadczanych wojnami i konfliktami. Młodzi niosą go zarówno do sanktuariów i miejsc wydarzeń religijnych, jak też tam, gdzie na co dzień potrzeba świadectwa wiary. Przy nim modlono się w miejscu zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku i w Rwandzie borykającej się ze skutkami krwawej wojny domowej. Odwiedził siedzibę ONZ, ale też niewielkie szkoły, szpitale i więzienia. Od 14.04.2014 roku krzyż wraz z ikoną Maryi pielgrzymuje po polskich diecezjach, przygotowując Polskę na Światowe Dni Młodzieży.

peregrynacja symboli SDM3

Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek "Wybawicielka Ludu Rzymskiego" sięga wydarzeń z końca VI wieku, kiedy mieszkańców Rzymu trawiła epidemia dżumy. W roku 590 papież Grzegorz Wielki niósł ten wizerunek Maryi w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta. Wówczas ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a wkrótce potem zaraza ustąpiła.

Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, dokąd rzymianie pielgrzymują w wielu intencjach. Także zwyczajem papieża Franciszka jest rozpoczynanie i kończenie podróży apostolskich "u Matki Bożej Większej".

Po raz pierwszy na Światowych Dniach Młodzieży Matka Boża w tym wizerunku pojawiła się w roku 2000, kiedy kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata. Trzy lata później, podczas dnia młodzieży w wymiarze diecezjalnym, Jan Paweł II zachęcał młodych, by przez Maryję jeszcze bardziej zbliżali się do Jezusa. W Orędziu na Światowy Dzień Młodzieży 2003 wyjaśniał: "Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem Maryja uczy was utkwienia spojrzenia miłości w Nim, który ukochał nas jako pierwszy."

To podczas tego spotkania Jan Paweł II powierzył młodym kopię ikony, by wraz z krzyżem wędrowała po świecie. W tym geście przekazał też młodzieży swój testament: zawołanie "Totus Tuus", którego kolejne pokolenia młodzieży uczą się dziś właśnie u stóp Matki Bożej "od Światowych Dni Młodzieży". 

Przed nami wszystkimi - nie tylko przed młodzieżą - stoi zadanie realizacji tego testamentu oraz odpowiedzi na apel papieża Polaka wypowiedziany w kontekście krzyża ŚDM: "Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie" (Ojciec Święty Jan Paweł II do młodzieży - 22 kwietnia 1984).

peregrynacja symboli SDM6

 

dodawanie komentarzy zablokowane.