Strona główna > Archiwum

Gościliśmy Rodzinę Radia Maryja

23 XI - GOŚCILIŚMY

RODZINĘ RADIA MARYJA

W poniedziałek 23 listopada 2015 r. już po raz kolejny nasza parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej gościła Przyjaciół i Sympatyków Rodziny Radia Maryja z obecnością ojca Dariusza Drążka - redemptorysty posługującego w Radiu Maryja. By obejrzeć zapis wideo całego spotkania, "kliknij" TUTAJ.

Transmisję w Telewizji Trwam i Radiu Maryja rozpoczął program słowno-muzyczny pt. "O. Bernard od Matki Pięknej Miłości - zakonnik na trudne czasy". Przedstawienie dotyczyło kandydata na ołtarze ze zgromadzenia pasjonistów - Sługi Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza, a zostało przygotowane przez młodzież z naszej parafii. Scenariusz programu napisał pasjonista o. Grzegorz Szczygieł.

Po inscenizacji sprawowana była Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Seniora ks. Władysława Ziółka, byłego Metropolitę Łódzkiego, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował p. Zbigniew Galach oraz p. dyrygent Kamil Chałupnik z młodzieżą z Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.

Następnie transmitowana była z naszej parafii audycja "Rozmowy niedokończone" poświęcona Słudze Bożemu o. Bernardowi Kryszkiewiczowi. W roku 2015 w polskiej prowincji zakonnej pasjonistów obchodzimy bowiem setną rocznicę urodzin oraz siedemdziesiątą rocznicę śmierci tego kandydata na ołtarze. 

bernard kryszkiewicz

Ojciec Bernard urodził się w 1915 roku w Mławie. Jako nastolatek uczył się w gimnazjum zakonnym ojców pasjonistów w Przasnyszu, a w 1933 r. wstąpił do nowicjatu pasjonistów w Sadowiu k. Ostrowa Wlkp. W 1934 r. złożył śluby czasowe. W 1936 r. wyjechał na studia teologiczne do międzynarodowego seminarium zakonnego Pasjonistów w Rzymie, rok później złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1938 r. i w grudniu tegoż roku powrócił do Polski. Wiosną 1939 r. został zastępcą dyrektora kleryków w Przasnyszu. Po wybuchu wojny udał się do klasztoru w Rawie Mazowieckiej, jedynej czynnej w okresie okupacji polskiej placówki Pasjonistów. Tam poświęcił się pracy wychowawczej i duszpasterskiej. Jako dyrektor kleryków opracował program wychowawczy Pedagogicum, będący zbiorem 44 wskazań. Gdy w styczniu 1945 r. klasztor w Rawie zamieniono na szpital, pracował w nim, opiekując się rannymi. W marcu powrócił do Przasnysza, aby objąć funkcję przeora i odnowić tu życie zakonne. Umarł wkrótce na tyfus. Grób o. Bernarda znajduje się w kruchcie kościoła Pasjonistów w Przasnyszu. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. Z duchowości o. Bernarda zrodził się w Sadowiu ruch modlitewno-apostolski Rodzina Matki Pięknej Miłości.

Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom, asyście, ministrantom, przedstawicielom grup parafialnych i wszystkim uczestnikom tego ważnego dla naszej parafii wydarzenia.

 

dodawanie komentarzy zablokowane.