I Komunia Święta
UWAGA!
Termin I Komunii św. w naszej parafii z powodu obecnej sytuacji epidemii zostaje przesunięty na 20 września 2020 r.
W naszej parafii uroczystość I Komunii ma miejsce zawsze w drugą niedzielę maja. Dlatego łatwo przewidzieć datę I Komunii w dowolnym roku w przyszłości.
Natomiast rocznica I Komunii wypada w następną niedzielę po tegorocznej I Komunii.
Wskazania z Instrukcji o przygotowaniu do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej w Archidiecezji Łódzkiej
1. Przygotowanie do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej odbywa się równolegle w rodzinie, w parafii i w szkole.
2. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, dzieci mogą być dopuszczone do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej, „gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są [do tego] dokładnie przygotowane” (kan. 913 § 1). Z zasady są to dzieci III klas szkoły podstawowej.
3. Przygotowanie do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej rozpoczyna się w parafii zamieszkania rodziców lub prawnych opiekunów po zapisaniu dziecka dokonanym przez jednego z nich. Od tej zasady mogą być wyjątki, gdy wymaga tego dobro duchowe dziecka. Rozeznania w tej sprawie dokonuje proboszcz parafii, w której ma odbywać się przygotowanie do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej.
4. Zapisu dokonuje się w okresie od maja do czerwca (czyli pod koniec II klasy szkoły podstawowej), najpóźniej we wrześniu, czyli na początku roku szkolnego klasy III.
7. Czas przygotowania w parafii do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej trwa minimum jeden rok (…).
Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego o Eucharystii
- Co to jest Eucharystia?
Jest Ofiarą Ciała i Krwi Pana Jezusa, którą On ustanowił, aby w niej na całe wieki, aż do swego przyjścia, utrwalić Ofiarę Krzyża i tak powierzyć Kościołowi pamiątkę swej Męki i Zmartwychwstania. Jest znakiem jedności, więzią miłości, ucztą paschalną, podczas której przyjmujemy Chrystusa, duszę napełniamy łaską i otrzymujemy zadatek przyszłej chwały.
- Czym jest Eucharystia w życiu Kościoła?
Eucharystia jest źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego. Jest szczytem działania, przez które Bóg w uświęca świat, a jednocześnie szczytem kultu, jaki ludzie oddają Bogu. W Eucharystii zawiera się całe dobro duchowe Kościoła: sam Chrystus, nasza Pascha. Urzeczywistnia ona komunię życia z Bogiem i jedność Ludu Bożego. Przez celebrację Eucharystii jednoczymy się już teraz z liturgią niebieską i antycypujemy życie wieczne.
- Jakie są owoce Komunii świętej?
Komunia święta pogłębia nasze zjednoczenie z Chrystusem i Jego Kościołem, podtrzymuje i odnawia życie łaski otrzymane na chrzcie i w bierzmowaniu, i ożywia naszą miłość do bliźnich. Umacniając nas w miłości, gładzi grzechy powszednie i zachowuje od przyszłych grzechów śmiertelnych.
- Dlaczego Eucharystia jest „zadatkiem przyszłej chwały”?
Ponieważ Eucharystia napełnia nas obfitym błogosławieństwem nieba i łaską, podtrzymuje nasze siły w czasie ziemskiej pielgrzymki, budzi pragnienie życia wiecznego i już teraz jednoczy nasz Chrystusem siedzącym po prawicy Ojca, z Kościołem niebieskim, ze świętą Dziewicą Maryją i wszystkimi świętymi.
W Eucharystii łamiemy jeden chleb, który jest pokarmem nieśmiertelności, lekarstwem pozwalającym nam nie umierać, lecz żyć wiecznie w Jezusie Chrystusie (św. Ignacy Antiocheński).